Jak digitalizovat negativy bez skeneru

Poslední dva dny jsem řešil otázku, jak dostat barevné i černobílé negativy do PC, než si koupím skener, který touto funkcí disponuje. Nakonec jsem vymyslel vychytávku, která mě samotného překvapila svou funkčností a kvalitou výsledku.

Základní problém při skenování negativů je, že nestačí hodit negativ na sklo skeneru, ale je potřeba negativ prosvítit i z druhé strany (tam, kde je u klasických skenerů víko). K tomu jsou právě určeny skenery s možností snímaní transparentních předloh (filmů). Ty mají ve víku další skleněné okýnko, kudy při zavření víka a spuštění skenování svítí světlo, které film prosvítí i z druhé strany. Tímto skenerem ale zatím nedisponuji. Musel jsem na to tedy jinak.

Potřeboval jsem něco, co má rovnoměrné podsvícení po celé ploše. A pak mě napadlo, použít k prosvícení negativů můj iPad. Stáhl jsem si aplikaci „Baterka“, která celý displej iPadu rovnoměrně zářivě rozsvítila a film položil na jeho displej. Rázem jsem měl z iPadu prosvětlovací pult.

Takto položený prosvětlený film jsem zkušebně vyfotil kompaktním fotoaparátem, který jsem měl u sebe. Nastal ale zádrhel. Při detailním pohledu na výslednou fotografii byl vidět rastr, který tvořily body, ze kterých je displej iPadu poskládaný. To bylo nežádoucí. Napadlo mě tedy vzít čistou skleněnou tabulku (sklo z rámečku na fotografie), tu položit zprava i zleva na dva dřevěné hranoly (nohy od Ikea stolu) do výšky asi 10cm od podložky a iPad dát dolů. Tím se filmový pás vzdálil od displeje iPadu a jeho body tak nebyly zřetelné a byla vidět jen jednolitá bílá záře, která film prosvětlila. Následný další test vypadal již v pořádku.

DSCF2622DSCF2624

Na další testovací focení jsem použil již svou digitální zrcadlovku Canon 60D, která disponuje rozlišením 18MPix a zázname do formátu RAW. Foťák jsem umístil na stativ a naklonil kolmo dolů, přímo proti skleněné tabulce s filmem. Objektiv jsem použil Samyang 85mm 1.4, který jsem zaclonil na clonu f/11. Mezi objektiv a fotoaparát jsem vložil mezikroužky, které mi dovolily ostřit blíže nad filmem a tak jsem mohl mít jedno kinofilmové políčko přes celý záběr fotky. Dále jsem nastavil manuální expozici, focení do formátu RAW, rozsvítil iPad pod filmem, zaostřil a v místnosti zhasnul, aby nedocházelo k rušení nějakým nežádoucím světlem. Fotografoval jsem dálkovou spouští, aby nedošlo k rozechvění foťáku při mačkání spouště. A tak jsem zhotovil fotku.

DSCF2619 DSCF2620 DSCF2621

Fotku jsem nahrál do PC a v programu Adobe Lightroom převedl z negativu do pozitivu. Dělá se to tak, že v modulu „Develop“ najedeme na  „Tone Curve“, přehodíme „Point Curve“ na Linear, chytneme a vytáhneme levý dolní roh křivky úplně nahoru a pravý horní roh křivky stáhneme úplně dolů.

lightroom

Pak následovaly již klasické úpravy jasu, kontrastu, vyvážení barev, lehké doostření a nakonec převod do 16bitového TIFu a otevření fotky ve Photoshopu, kde jsem vyretušoval smítka, prach a škrábance, které byli na filmu a skle, na kterém ležel film při focení. Tím jsem měl filmový negativ provizorně digitalizovaný. Výsledek byl dle mého srovnatelný s výsledkem ze skeneru, který jsem měl půjčený a byl na tento druh práce určen.

Výsledek mého snažení můžete vidět zde.

monty naruska

6 komentářů
 • Lojza
  27.11.2016 at 18:02

  Dobrý den,
  pro diáky a čb film je proces jasný a skvěle to funguje. Bojuji ale s ofocením barevných negativů. Našel jsem několik řešení, také jedu přes literoom, nicméně samotné vyvážení barev je strašlivý boj. Výsledek je bledý, víc už kontrast nevytáhnu, tělovka je úplně mimo. Kdysi jsem skenoval se softwarem, který měl v sobě uloženy „barevné profily“ negativů (Kodak, Fuji…) a poměrně dobře to pomáhalo. Něco obdobného by bylo asi potřeba, ale nevím, kam kouknout.
  Díky!

 • Pepa Trč
  10.12.2016 at 4:15

  Dobry den .Mam doma diapozitivy a chtěl bych si nechat udělat fotky nebo to udělat na CD .Zda to jde .Děkuji za kladné vyřízení p.Trč

 • Dalibor
  24.12.2016 at 16:15

  Děkuji za tuto alternativní metodu „skenování“. Můj výsledek lze vidět zde(Welta Reflekta II TLR Camera w/ Meritar 75mm f3.5 Lens / Fomapan 400 Professional):
  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15665612_1250232065022878_5984492640552315498_n.jpg?oh=9aebb9587a925dd1902e1ff78cbb78a7&oe=58E386E8

  https://www.facebook.com/pg/DaliBorWalkPhotoGraphy/photos/?tab=album&album_id=1250231985022886

 • J. Ritz
  23.1.2017 at 12:54

  Dobrý den, pane Doležale. Díky za Váš článek, moc mi pomohl, jen jako zdroj světla se mi osvědčilo denní světlo (kvůli barevnosti). Ale díky Vám jsem se rozhoupal a sestrojil docela dobře fungující „udělátko“. Kdyby některého zájemce zajímaly podrobnosti, tak je najde na:
  http://mujweb.cz/dr.ritz/
  pod tlačítkem „nápady a návody“. S pozdravem a přáním „ať se daří“ J. Ritz

Post a Comment

%d blogerům se to líbí: